Atopický ekzém - imunologický důvod pro odložení očkování

 ImageVšechny srdečně zdravím

a chci se podělit o naše zkušenosti.
Protože jsme s manželem atopici (já mám sezónní alergii, on atop. ekzém), nechtěli jsme reakce naší dcerky na očkování riskovat, zvláště když se po vakcíně TBC aplikované v ukončeném 6. týdnu objevil u dcerky silnější ekzém na tvářích a mírný ekzém v podkolení a ohybech chodidel a ručiček.

Pediatrička nám dala doporučení na kožní oddělení. Nejprve jsme vyčkali, jak na dceru zapůsobí homeopatická léčba. Zmizely jí projevy ekzému na těle, ale zůstaly jí nemocné tváře a krček. Nevíme samozřejmě, nakolik to byla zásluha homeopatie a nakolik spontánní vývoj... Ekzémy jsou nevyzpytatelné. Ale mně a mému muži naše homeopatka velmi pomohla – mně v těhotenství odstranila projevy pylové alergie a u manžela urychlila rekonvalescenci z boreliózy, s níž byla konvenční medicína i různí léčitelé bezradní.

Protože jsme potřebovali postupovat oficiálně tak, abychom s očkováním nemuseli spěchat, navštívili jsme naši společnou alergoložku pro dospělé a žádali ji o radu. Sdělila nám, že nejlépe bude navštívit dětskou imunoložku a alergoložku na Klinice dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK, Dětský areál Karlov. Dala nám na ni kontakt a řekla nám, že je to její spolupracovnice a že se v případě potřeby na ni máme odkázat. To jsme učinili a zároveň jsme u ní využili ono doporučení, které jsme původně dostali od pediatričky na kožní.

Dětská alergoložka-imunoložka nás vyslechla, prohlédla si malou (na konci jejího 5. měsíce) a doporučila nám s očkováním počkat. Nechala dceři udělat testy na lepek, kravské mléko a další nejčastější alergeny a také na základní protilátky jejího imunitního systému.  

Kromě zatímní alergie na krav. mléko a lepek se zjistilo, že by na vakcíny stejně ještě neměla imunitní odpověď (svědčil o tom dceřin imunoglobulin IgG = 1,45, ref. meze jsou 1,80-8,00). Imunoglobulin IgA měla menší než 0,06 (ref. Meze 0,08-0,80), a tak jsme dostali vyjádření, aby nebyla v žádném případě očkována. Mně naordinovala bezlepkovou a bezmléčnou dietu (vyjma kysaných mléč. výrobků) do doby dalšího testu, jenž nás čeká 17. června.

Nejsem přítelem nulového očkování, proto jsme objednaní v Motole – na dětském oddělení pro očkování. V květnu tam půjdeme zatím pouze na konzultaci. Po telefonu jsem se od pí doktorky dozvěděla, že dcera by při IgG 1,45 odpověď  na očkovací látku mít měla. Bývá totiž při IgG = 1, 00. Zatím navrhovala toto: dceři by dali tetravakcínu, kterou budou mít k mání v květnu (ale zatím si tím nejsou ještě jisti), a pak by jí udělali krevní testy, zda měla odpověď a zda má tedy smysl pokračovat s další dávkou. Chci si s touto lékařkou pohovořit i o vakcínách, o kterých jsem získala informace díky občanskému sdružení ROZALIO (info na http://www.vakciny.net/).  

Dceru nyní delší dobu nebereme mezi malé děti (tedy ani do bazénu, přestože brala kurzy plavání ve vaně), ani na místa, kde se sdružuje více lidí najednou... S očkováním si necháváme čas na rozmyšlenou. Spíše to vypadá, že počkáme až do červnového imunologického testu.

Každopádně i tak se dá postupovat k oddálení očkování hexavakcínou či tetravakcínou (naše pediatrička ji používala pro děti s atop. ekz.). Samozřejmě to předpokládá určité nálezy v anamnéze rodičů, aby byl důvod k doporučení na imunologii. Tím, že jsou alergie nyní bohužel tak rozšířené, vzniká alespoň příležitost, jak odůvodnit vyšetření krve miminka...

Mgr. Olga Smolová

Aktuálně v legislativě

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

Náš poslední článek ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

jako zákon č. 116/2020 Sb.

Náš poslední článek ZDE.

O vyhlášce k zákonu ZDE.