Virová hepatitida typu A

ImageCo je hepatitida typu A?

Hepatitida typu A je virový zánět jater. Onemocnění se vyskytuje ve formě ojedinělých případů následkem kontaktu s nakaženým jedincem (izolované případy), anebo epidemicky (nahromadění případů) po konzumaci vody nebo potravin kontaminovaných virovými částicemi. V každém případě virus vždy pochází od akutně infikovaného člověka, přičemž přenos se uskutečňuje buď při přímém kontaktu s infikovaným jedincem, anebo nepřímo, okolním prostředím kontaminovaným stolicí pacienta (tzv. fekálně-orálním přenosem). [10] Přenos krví je sice možný také, ale jen v době, kdy je virus přítomný v krvi (v tzv. stádiu virémie, což je asi do 6. týdne od napadnutí organismu virem). [4]

Číst dál...

Plané neštovice

ImageCo jsou plané neštovice?

Plané neštovice je virové onemocnění převážně dětského věku, způsobené virem Varicella zoster. Po kontaktu s nakaženým (nákaza se přenáší vzdušnou cestou) se za 11-15 dní může objevit mírná bolest hlavy, středně vysoká horečka a únava. U malých dětí se tyto příznaky obvykle nerozpoznávají, u dětí od 10 let jsou výraznější a u dospělých osob bývají většinou dost závažné. Další příznaky, které se mohou objevit 3 až 4 dny před objevením vyrážky jsou mrazení, horečka, malátnost, žaludeční potíže, někdy svědění až bolest v místě budoucího výsevu.
 

Číst dál...

O tuberkulóze

Tento text byl přeložen ze zahraničních stránek a není textem spolku Rozalio. Informace v něm obsažené nemusí odpovídat epidemiologické situaci v ČR či oficiálním doporučením v očkování. Zdroj: immune.org.nz

 

Tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium tuberculosis. TBC může zůstat neaktivní i po dobu několika let, než se zaktivuje. Když přejde z latentního nakažení do aktivní nemoci, obvykle postihuje plíce, ale může napadnout i jiné orgány.

Největší riziko vývinu nejzávažnějších forem TBC, jako tuberkulózní meningitida (zánět mozkových blan) a diseminovaná (miliární) tuberkulóza (postihující lymfatické uzliny a další tkáně), hrozí kojencům, malým dětem a dětem s oslabeným imunitním systémem.

Číst dál...

Podkategorie

Aktuálně v legislativě

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

Náš poslední článek ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

jako zákon č. 116/2020 Sb.

Náš poslední článek ZDE.

O vyhlášce k zákonu ZDE.