Vyhláška, která neodškodní poškozené očkováním?

Ač je dnes 1. dubna, toto bohužel není apríl: Ministerstvo zdravotnictví ve vyhlášce k zákonu o náhradě újmy způsobené povinným očkováním vyjmenovalo pouze šest nežádoucích účinků, které mají být odškodněny! Tento prováděcí předpis určuje, jaká poškození mají nárok na odškodnění. MZ zřejmě plní „plán“, který již dříve deklarovalo. K rozsahu odškodnění totiž v minulosti uvedlo, že se bude týkat maximálně pěti případů ročně. Ale co rodiny, které se potýkají se závažnými následky po očkování, které ve vyhlášce vyjmenovány nejsou? Budou se muset soudit, nebo se smířit s tímto stavem a o odškodnění ani neusilovat?

Číst dál...

Děti mohou do školek i bez očkování proti hepatitidě typu B, navrhuje Senát

Praha, 19. března 2020

Senát na svém zasedání dne 18. března 2020 odmítl schválit zákon o ochraně veřejného zdraví ve znění připraveném Poslaneckou sněmovnou a vrací jej s několika pozměňovacími návrhy. Ty se týkají především oblasti očkování.

Číst dál...

Jaké změny přináší novela zákona o ochraně veřejného zdraví?

Praha, 19. března 2020

Jakmile bude novela zákona znovu projednána Poslaneckou sněmovnou a podepíše ji prezident republiky, budou platit tato pravidla:

Číst dál...

ZÁKON O OCHRANĚ VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ SENÁT MOŽNÁ NEPROJEDNÁ

Senát ČR má zasedat ve středu 18. března a na programu jednání je novelizace zákona o ochraně veřejného zdraví. Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku navrhl na svém zasedání dne 10. března podat pozměňovací návrh, který umožní přijetí do mateřských škol i dítěti, kterému chybí řádné očkování proti hepatitidě B. Chce tak umožnit vzdělávání dětem, které jsou jinak řádně proočkovány, přičemž chybějící imunizace proti hepatitidě B neohrožuje dětský kolektiv.

Číst dál...

Rozhodnuto – poškození očkováním mají nárok na odškodnění v plné šíři

Praha, 4. března

Poslanecká sněmovna dnes schválila senátní pozměňovací návrh k zákonu o náhradě újmy způsobené povinným očkováním, a zákon tak může postoupit k podpisu prezidentu republiky. Od letošního léta tak budou mít poškození očkováním po mnoha letech slibů šanci požádat o finanční kompenzaci.

Číst dál...

Jaké jsou ještě možnosti změn zákona o ochraně veřejného zdraví?

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví prošla Poslaneckou sněmovnou, poté byla odeslána do Senátu, který má 30 dní na její projednání. Senát může navrhnout pozměňovací návrhy, a když je schválí, novela se vrátí do PS k poslednímu hlasování, kde se o pozměňovacích návrzích ze Senátu hlasuje v jednom celku, tzn. o senátní verzi novely. Když ta neprojde, hlasuje se o původní verzi schválené PS. Proto je důležité taktizovat. Projde-li totiž v Senátu pozměňovací návrh, který nemá šanci na schválení Poslaneckou sněmovnou, nemají šanci ani všechny ostatní senátní pozměňovací návrhy, a PS schválí svou původní novelu.

Číst dál...

Poslanecká sněmovna schválila změny. Na školu v přírodě pojedou děti bez ohledu na očkování, pro přijímání do školek se podmínky mění

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví byla ve středu 12. února schválena Poslaneckou sněmovnou s dvanácti pozměňovacími návrhy. Žádný z nich však nezvrátí zpřísnění pro ta zařízení, které dodnes mohla přijímat děti bez řádného očkování. Určité uvolnění však novelizace přináší.

Číst dál...

Petice byla projednána, k novele zákona byly podány pozměňovací návrhy

Pod peticí za odstranění diskriminace dětí v přístupu do kolektivů v rámci povinného očkování jsme ke 23. 1 . 2020 sesbírali 5034 fyzických podpisů. Skvělé!

Petice byla 4. 2. projednána v Petičním výboru. Záznam si poslechněte ZDE.

Výbor pro zdravotnictví (VZ) projednával novelizaci zákona o ochraně veřejného zdraví ve dnech 8. 1. a 5. 2. 2020. Jak probíhala zasedání VZ a co zaznělo v diskusi si můžete poslechnout:

Číst dál...

Aktuálně v legislativě

 

 

 

Zákon o ochraně veřejného zdraví

* Sněmovní tisk 530

* Senát zákon vrátil s pozm. návrhy

* Usnesení Senátu ZDE

Více informací ZDE.

 

Zákon o náhradě újmy způsobené

povinným očkováním

* Sněmovní tisk 451

* Vyhlášen ve Sbírce zákonů

jako zákon č. 116/2020 Sb.

Náš poslední článek ZDE.

O vyhlášce k zákonu ZDE.