Platit za povinné očkování? Mám jiný nápad

Neoprávněnému požadování hrazení povinných vakcín se věnujeme již od léta 2016. Podle našich zpráv jsou pediatři zdravotními pojišťovnami opět informováni, že si rodiče v případě odložení povinného očkování z jiných než zdravotních důvodů musí uhradit vakcíny sami:

 

...upozorňuji na významnou novelu vyhlášky MZ ČR č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem, která nabyla účinnosti k 1. 1. 2018, kde, mimo změny v počtu podávaných dávek a očkovacích schématech některých vakcín, je nově zařazen i §11 b Provedení pravidelného očkování v pozdějším věku dítěte, který zní „Není-li možné z důvodu zdravotního stavu dítěte, který vylučuje možnost podání očkovací látky, provést pravidelné očkování v termínech podle § 3 až 5, provede se takové očkování v pozdějším věku dítěte, a to v souladu se souhrnem údajů k jednotlivých očkovacím látkám. Obdobně se postupuje i v případě dětí cizinců pobývajících na území České republiky  nebo dětí, jejichž očkování bylo zahájeno v zahraničí“.

Z uvedeného textu jasně vyplývá, že, bude-li důvodem odkladu cokoli jiného, než aktuální zdravotní stav dítěte znemožňující očkování v řádném termínu, tedy i přání rodičů, není úhrada takto odloženého očkování z prostředků veřejného zdravotního pojištění možná a náklady musí nést zákonní zástupci dítěte.

Zdroj: e-mail jedné ze zdravotních pojišťoven


Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný předpis upravující přesně úhradu vakcín, nemají rodiče příliš možností, jak se bránit nátlaku v podobě úhrad vakcín. Jednou z nich je vyplnění našeho formuláře o nesouhlasu s očkováním z důvodu požadování úhrady vakcín při odložení z jiných než zdravotních důvodů za termín doporučený vyhláškou.

 

Nesouhlas s očkováním můžete vyplnit zde.

 

Návod k použití:

Formulář vyplňte a vygenerujte si jej. Následně přečtěte a zkontrolujte správnost údajů. V dokumentu po vygenerování můžete cokoliv změnit. Následně jej vytiskněte dvakrát a oba výtisky spolu s pediatrem podepište. Jeden požádejte založit do zdravotní dokumentace, druhý si ponechejte u sebe.

Pokud budete potřebovat s vyplněním pomoci či budete mít jiné otázky, napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..