Přijďte si roztočit kolo očkovací loterie aneb Rozalio slaví 17. listopad účastí na Sametovém posvícení

 

Praha, 15. listopadu 2017

 

Tisková zpráva spolku Rozalio


Je to tady! Česká republika čelí invazi! Ale pozor – jde o invazi kachen. Množí se poplašné zprávy a „fake news“, které odvádějí pozornost od důležitých problémů naší společnosti. Některé zprávy působí tak absurdně, že nevíme, zda je brát vážně, nebo je označit za novinářské kachny. Toto není kachna! je proto mottem šestého ročníku karnevalového průvodu Sametové posvícení, který satirou vyzývá ke kritickému myšlení a schopnosti odstupu. Letos se akce poprvé zúčastní také spolek Rozalio s výjevem Povinná očkovací loterie.

V pátek 17. listopadu již tradičně projde Prahou satirický průvod masek a alegorických vozů s hudbou. Průvod tvoří zástupci deseti iniciativ, které se dlouhodobě věnují palčivým společenským problémům ve zdravotnické, ekologické, sociální a kulturní oblasti. „Sametovým posvícením slavíme demokracii a zároveň pomocí satiry upozorňujeme na její problematické stránky. Místo skandování hesel a vrhání pukavců, která společnost rozdělují, chceme naopak pomocí hudby a barevných obrazů vtáhnout do hry všechny diváky,“ popisuje záměr organizátorů Jakub Otčenášek z iniciativy FÓR_UM. Celý průvod je inspirován basilejským svátkem Fasnacht.


Spolek Rozalio svým výjevem v průvodu upozorní na povinné očkovaní v České republice. „Současný striktní systém očkování, kdy všichni musí stejně, ve stejný čas, stejnou vakcínou, přirovnáváme v nadsázce k loterii,“ říká předsedkyně spolku Martina Suchánková. Na Sametovém posvícení proto uvidíte i pouťovou očkovací scénku šťastných matek, veselých lékařů a očkováním chráněných dětí: „Povinně přistupte blíže k naší očkovací loterii! Každý má povinnost být chráněn, a to dokonce zdarma. Jen nám své dítě na chvíli předáte a my za vás dilema rozhodování vyřešíme. V této loterii můžete dokonce i vyhrát a dítě vám bude vráceno bez trvalých následků.“

Účastí na Sametovém posvícení chceme upozornit na téma povinného očkování jinou formou, zároveň je nutné v Den boje za svobodu a demokracii poukázat na nesvobodu ve zdravotní péči, vyvolat zájem a diskuzi. Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio, vysvětluje: „Téměř v celé západní Evropě je očkování pouze plošně doporučené. I v České republice si zasloužíme systém zohledňující potřeby dítěte i názory rodičů, tak jak je to běžné ve vyspělých demokraciích. Usilujeme o dobrovolný systém i proto, že tlak vyvolává protitlak, a cokoliv nastolené silou tak funguje nedostatečně a lidé se brání už jen z důvodu nátlaku.“

Satirický průvod Sametové posvícení vyráží 17. listopadu ve 13.30 hodin z Náměstí Republiky přes  Staroměstské náměstí, Karlův most, Kampu, Národní třídu a Václavské náměstí zpět na Náměstí Republiky, kde bude v 18.00 hodin slavnostní zakončení.

Hranice mezi žertem a krutou realitou se stírá. Proto je třeba pěstovat kritické myšlení a schopnost odstupu. Neskákejme na každý špek, protože za každým špekem číhá pekáč!


Darujme

 

Doporučujeme


  

 

  Hnutí za aktivní mateřství

 

 

A centrum

 

Unie porodních asistentek

 

Meduňka - rodinný měsíčník o alternativních cestách ke zdraví

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Archivace stránek