TOTO NENÍ KACHNA! TOTO JE SAMETOVÉ POSVÍCENÍ!


Tisková zprávy Iniciativy FÓR_UM ze dne 9.11.2017

Je to tady! Česká republika čelí invazi! Ale pozor – jde o invazi kachen! Množí se poplašné zprávy a „fake news“, které odvádějí pozornost od důležitých problémů naší společnosti. Některé zprávy působí tak absurdně, že nevíme, zda je brát vážně, nebo je označit za novinářské kachny. Hranice mezi žertem a krutou realitou se stírá. Proto je třeba pěstovat schopnost kritického myšlení a schopnost odstupu. Neskákejme na každý špek, protože za každým špekem číhá pekáč!

 

Toto není kachna! je mottem šestého ročníku Sametového posvícení. Jde o průvod masek s hudbou a alegorickými vozy centrem Prahy, který každoročně pomocí satiry poukazuje na aktuální společenská témata a představuje i ty, kdo se těmito tématy zabývají. Sametovým posvícením slavíme 17. listopadu demokracii a zároveň pomocí satiry upozorňujeme na její problematické stránky. Průvod se inspiruje basilejským svátkem Fasnacht a jeho cílem je kultivovat formu politického protestu pomocí nadsázky a humoru. V čele průvodu také uvidíte 20 basilejských pištců a bubeníků. „Věříme, že tímto způsobem je možné přetavit frustraci a hněv v pozitivní kreativní energii,“ říká Jakub Otčenášek z organizačního týmu a dodává: „Závažná témata jsou podávaná s humorem a nenabízí divákům vždy jasná řešení, ale možnost zamyšlení a nadhledu. Místo skandování hesel a vrhání pukavců, která společnost rozdělují, chceme naopak pomocí hudby a barevných obrazů vtáhnout do hry všechny diváky.“


Průvod tvoří občanské iniciativy, které se dlouhodobě věnují palčivým problémům, se kterými se naše společnost musí utkávat, chce-li samu sebe nazývat demokratickou a otevřenou. Letošní témata se dotýkají oblasti společenské (Konsent, Tosara, KC Žitná 35), ekologické (Greenpeace, studenti Sociální a kulturní ekologie, žáci Scio školy), zdravotnické (Rozalio a Divadlo Malá sestra) a kulturní (POPP, Roztoč a dětská klika). Více o jednotlivých tématech v příloze.

Sametové posvícení se i letos koná ve spolupráci s Festivalem svobody.


Trasa průvodu
13:00 defilé na Náměstí Republiky
13:30–15:00 Celetná ulice, Staroměstské náměstí, Křižovnické náměstí (pauza), Karlův most
15:00 defilé na Kampě
16:30 defilé v rámci akce Korzo Národní
17:30 defilé na Můstku
18:00 slavnostní zakončení na Náměstí Republiky


1) Sociální témata

KONSENT je známý kampaní KDYŽ TO NECHCE, TAK TO NECHCE, která bojuje proti sexuálnímu násilí a mýtům, které kolem něj panují. Téma Rozjetej vlak nezastavíš v podobě vlako-penisu a masek predátorů upozorňuje na omlouvání sexuálního násilí pomocí líčení mužů jako „lovců“ či „šelem“, kterým jejich pudy znemožňují sebekontrolu.


TOSARA se posvícení účastní už potřetí a letos s mottem Tady něco nehraje! poukazuje prostřednictvím šachovnice, kde hrají jen bílé figurky, na potřebu inkluzivního vzdělávání.

KC ŽITNÁ 35 se věnuje bezdomovectví a jeho příčinám a vytáhne do ulic s hlemýždími ulitami a heslem Život pod mostem, aneb kde jsme dnes my, můžete být zítra i vy.


2) Ekologie

GREENPEACE se průvodu účastní již tradičně a letos se věnuje tématu zamoření prostředí a zejména vod plastem. Představí Exkluzivní destinaci v Tichomoří v podobě ostrova z plastu. 

STUDENTI EKOLOGIE A OCHRANY PROSTŘEDÍ budou v maskách křivé zeleniny bojovat proti plýtvání potravinami pod heslem Nemyslíš? Zaplatíš (za věci, co vyhodíš).


ŽÁCI SCIO ŠKOLY proti pytlákům míří svým výjevem na lov ohrožených druhů zvířat.

3) Zdravotnictví

DIVADLO MALÁ SESTRA upozorňuje na přílišné rozšíření nástřihu a dalších problematických praktik v českých porodnicích, které ztvárňují poměrně explicitně pod názvem Nástřih do každé rodiny.


ROZALIO Z. S. se zabývá riziky povinného očkování, které ztvární výjevem Povinná očkovací loterie.

4) Kultura

POPP čili Péče o památkovou péči tepe praktiky ministerstva kultury, které podle ní při rozhodování v oblasti péče o architektonické památky podléhá vnějším tlakům a slouží soukromým zájmům. 

ROZTOČ představí pod názvem Vlastička čtyři adeptky na ztělesnění moderního ideálu vlasti.

DĚTSKÁ KLIKA, která coby průvod kačen ztvární zastřešující téma Toto není kachna.

O Festivalu svobody
Festival svobody je platforma zastřešující akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem. Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí Sametové revoluce vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. Program zahrnuje kulturní a vzdělávací akce, happeningy, průvody či shromáždění. Ty probíhají na různých místech v Praze, jako je Albertov, Národní třída, Hradčanské náměstí, Kampa, ale do Festivalu svobody se s vlastním programem zapojují také desítky měst a obcí z Čech a Moravy. Vyvrcholením oslav je Koncert pro budoucnost na pražském Václavském náměstí, který v loňském roce navštívilo více než 40 000 lidí. Více informací o Festivalu svobody naleznete na stránkách www.festivalsvobody.cz.

 

Foto: Masky lékařů a zdravotní sestry pro průvod Rozalia


Darujme

 

Doporučujeme


  

 

  Hnutí za aktivní mateřství

 

 

A centrum

 

Unie porodních asistentek

 

Meduňka - rodinný měsíčník o alternativních cestách ke zdraví

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Archivace stránek